Консумацията на една ядка може да окаже множество положителни ефекти върху здравето, като например предотвратяване на сърдечни заболявания и удължаване на живота, твърдят американски учени.
Ядката, която удължава живота и сваля кръвното
Изследователите твърдят, че за здравословно стареене е необходимо да се поддържа нормален индекс на телесна маса, нормално кръвно налягане и ниски нива на триглицериди в кръвта. Последните данни сочат, че орехите могат да помогнат за постигането на всичко това.
Тези заключения са публикувани в списание Nutrition, Metabolism and Cardiovascular Diseases.
Това е най-полезната ядка при диабет
Учени от Училището по обществено здраве към Университета на Минесота наблюдават какво се случва в тялото на хората, които редовно консумират такива ядки. Те стигат до извода, че хората с този навик може да имат "уникален фенотип на тялото", който намалява риска от хронични заболявания като сърдечни заболявания, затлъстяване и диабет.
Хората, които редовно консумират орехи, са по-склонни от други да демонстрират физически характеристики, свързани със здравословно стареене и по-нисък риск от преждевременна смърт, а именно:
- по-нисък индекс на телесна маса;
- по-тънка талия;
- нормализиране на кръвното налягане;
- намаляване на нивото на триглицеридите в кръвта;
Хората, които редовно ядат орехи, също имат по-ниска склонност към наддаване на тегло и значително по-ниски нива на кръвната захар на гладно. Според изследователите, те и имат по-добър профил на рисковите фактори за сърдечно-съдови заболявания.
Учени: Тази ядка нормализира кръвното и холестерола
Орехите са богати на полиненаситени мазнини и омега мастни киселини, които помагат за понижаване на нивата на лошия холестерол и намаляват възпалението, засягащо съдовата тъкан.
„Пет порции от тази ядка седмично могат да намалят риска от образуване на кръвни съсиреци и сърдечни заболявания с до 50 процента.“
Експертите добавят, че орехите може да участват и в превенцията на рак поради мощната си антиоксидантна активност, но са необходими повече изследвания, за да се потвърди това.
Важно: Статията е единствено с информативна цел и не замества консултацията със специалист!